A magyarországi iskoláknak eltérő a házifeladat-politikája azt leszámítva, hogy kivétel nélkül szükségesnek tartják azt.
Nem mindegy azonban, hogy pontosan milyen gyakorisággal, milyen mennyiségű, komplexitású és célú házi feladatot adnak a gyermekeknek. Szintén fontos szempont, hogy a feladatokkal az órai munkához szeretnének segítséget biztosítani, vagy inkább a tantárgyakhoz tartozó ismeretanyag elsajátítását szeretnék megkönnyíteni. Szükség van a házi feladatra?
Nemzetközi kutatások bizonyítják, hogy kizárólag a kevés házi feladatnak van pozitív hatása. Például javítja a tanulói motivációt, fejleszti a tantárgyhoz kapcsolódó készségeket, és ezáltal növeli az iskolai teljesítményt. Együttműködési lehetőséget biztosít a szülők számára, és betekintést enged az iskola módszertanába. A házi feladat elvégzésében való közreműködés révén a szülő belelát a tanítási folyamatba.
Gondoltad volna, hogy a finn és a koreai gyerekek heti kevesebb, mint három órát töltenek házi feladat írással? Ennek a két országnak a teljesítménye a világ legjobbjai közé tartozik már évtizedek óta.
A Spektrumban nem lesz kötelezően elvégzendő házi feladat.
Szeretnénk, ha a gyermek a délutáni és az esti óráit szabadon oszthatná be, tegye azt, amihez kedve támad. Sportoljon, zenéljen, olvasson, találkozzon a barátaival, legyen lehetősége együtt vacsorázni a családdal és időben le tudjon feküdjön le aludni.
Természetesen, ha valaki szeretne otthon is gyakorolni vagy elmélyülni az adott témában, akkor támogatjuk ebben. A komplexebb projektek esetében például fakultatív otthoni feladatokra lehet pályázni. A tanuló ilyenkor saját maga döntheti el, hogy mikor és milyen témakörrel kapcsolatban, illetve milyen módon kívánja kiegészíteni az iskolai projektekben megszerzett tudását. A házi feladat éppen a fakultatív jellege miatt válik a tanulást és az önállóságot támogató eszközzé. A kiválasztott feladatban szerzett tapasztalatok és a tudás megszerzése, és nem kizárólag a feladat elvégzése lesz a cél.
Aktív tanulás és pihenés
Az otthoni idő megtervezése helyett inkább megfelelően osztjuk be az iskolában eltöltött időnket és teljes mértékben ráhangolódunk a tanulási alkalmakra. A foglalkozásokra történő rákészüléssel a tanulási folyamat hatékonyabbá válik.
Rávezetjük a gyermeket arra, hogy mikor kell összpontosítani és mikor kell tudatosan a pihenésre koncentrálni.
Lépésről-lépésre tanítjuk meg őt arra, hogy miként juthat el egy koncentrált figyelmi állapotba. Ebben az állapotban ugyanis intenzívebben éli meg a foglalkozásokat, tényleges tapasztalati tanulás valósul meg. Már egész kicsi gyermekkel lehet olyan rövid, játékos gyakorlatokat végezni, melyek során észrevétlenül gyakorol és jut egyre messzebbre a fókuszált figyelemhez vezető úton.
Az iskolai pihenőidőt is legalább ennyire komolyan vesszük. Ilyenkor elősegítjük az aktív kikapcsolódást, fejlesztjük a gyermek relaxációs készségét. Megtanítjuk őt arra, hogyan léphet át egy valódi pihenő-üzemmódba, amikor erre lehetősége adódik.
A fenti tényezők egész biztosan hozzásegítik a gyermeket ahhoz, hogy másnap kipihenten ugorjon fejest az újabb és újabb Spektrum projektekbe és motivált legyen az ismeretlen, felfedezésre váró területek meghódítására.
Folytatjuk!
A Spektrum-Projekt elindításával, alapítványunk az ideális tanulási környezet megalkotását tűzte ki célul. A következő hetekben az alábbi fejezeteken keresztül mutatjuk be magunkat, a helyszínünket, a hozzáállásunkat. Azt a Spektrumot, amiben jól érzi magát a gyermek, a tanár és a szülő is.
Olvasd el a többi bejegyzésünket is!
- Egy hely, ahova jó megérkezni.
- Egy hely, ahol jól ismernek.
- Egy hely, ahol kényelmesen elférünk.
- Egy hely, ahol elmélyülten lehet tanulni és játszani.
- Egy hely, ahol izgalmas meséket lehet hallani és el lehet vonulni olvasni.
- Egy hely, ahol értékeket képviselünk.
- Egy hely, ahonnan nem jut ki házi feladat.
- Egy hely, ahol megtanulunk egy közös célért dolgozni.
- Egy hely, ahol hatékonyan lehet idegennyelvet tanulni.
- Egy hely, ahol az internettel egy életreszóló barátságot kötünk.
- Egy hely, ahol valódi alkotások és művészek születnek.
- Egy hely, ahol nincs jelen az iskolai erőszak.
- Egy hely, ahol az egészséges életmód a mindennapjaink része.
- Egy hely, ahol a közösség tagjai támogatják egymást.
- Egy hely, ahol megfogalmazódnak a jövő céljai.
- Egy hely, ahol teret kap a gondolkodás.
Állítsd be a facebook-oldalunkon, hogy minden bejegyzésünkről értesítést szeretnél kapni, így nem maradsz le egyetlen részről sem!